rámeček rámeček2 rámeček5 rámeček6 logo technofiber grafická výplň grafická výplň grafická výplň grafická výplň český název anglický název rámeček3 rámeček4

TECHNOFIBER - výrobce splétaných kompozitů

Co to vlastně jsou "splétané kompozitní výrobky"?

Již staří římané... ne, tak nezačneme. Ale historií ano.
Lidstvo během staletí a tisiciletí prochází neustálým vývojem a podle převažujícího materiálu, používaného na výrobu nástrojů a věcí, prošlo dobou kamennou, bronzovou až do doby železné, o které můžeme směle říci, že trvá dodnes. Vynálezy bakelitu, silonu, PVC, epoxydových pryskyřic a dalších materálů převažující výhody železa ještě zdaleka nezvrátily.

Stejně tak je možné vysledovat vývoj v ochraně proti nepříznívému počasí. Nejprve se lidé oblékali do kůží ulovených zvířat, později tvořili třeba pršipláště z trávy (viz např. Oetzi), splétali lýko na sandály až objevili tkaní látek, pletení svetrů a šál a splétání prýmků, tkaniček a lan. Od hrubého ručního plátna a koberců, přes hedvábí až ke strojovému tkaní, pletení a splétání, dnes řízenému počítači.

Epoxidové pryskyřice a splétání - Technofiber při výrobě "karbonu" spojuje obě tyto technologie a vytváří novou generaci materiálů, které mají pevnost železa a lehkost látek. Nechají se jako látky dobře tvarovat, na rozdíl od železa nereznou, neztrácí své vlastnosti a nachází tak uplatnění nejen v běžném životě, ale i třeba v kosmických projektech.

Co je podstatou kvality výrobků Technofiberu?

Neustálé hledání a ověřování vlastností těchto kompozitních materiálů. Pro fyzikální vlastnosti výrobku, požadované zákazníkem je podstatné najít a ověřit nejvhodnější složení nápletu, podíl uhlíkových vláken ke skelným, způsob jejich spletení, také sklon vlákna mění charakter výrobku stejně jako složení plnící směsi a způsob vytvrzení. Firma používá zásadně jen vlastní tkaninu, kterou si připravuje tím nejvyspělejším způsobem - triaxiálním splétáním. Proto může definovat různé tuhosti a pevnosti při požadované měrné hmotnosti materiálu. Toto se samozřejmě neděje metodou pokusu a omylu, ale na vědecké bázi, ve spolupráci s vysokými školami, státními zkušebnami, pracovišti ochrany zdraví při práci... Více se dočtete na naší stránce Výzkum nebo přímo na stránkách CVVI, kde byla fa Technofiber iniciátorem vzniku a kde je stále významným partnerem.

Proč nakupovat u Technofiberu a ne u jiné firmy?

Dodavatelů kompozitních materiálů a výrobků sice není moc, ale jsou. A jsou i různé technologie výroby, např. trubkové profily lze vytvářet triaxiálním splétáním nebo obtáčením profilu plochou páskou z kompozitní tkaniny. I laikovi je jasné, že při dalším opracování, třeba nutnosti provrtat díru, se u obtáčené technologie velmi podstatně sníží pevnost. U naplétaného polotovaru je sice při vrtání poškozen stejný počet vláken, ale protože volné konce na okraji otvoru drží další zapletená a překřížená vlákna (a ne jen vytvrzená pryskyřice jako u biaxiálního obtáčení), úbytek pevnosti je nepatrný.

Musíte si také ujasnit, že jiný dodavatel vám nabídne množství seriových výrobků s vlastnostmi, které jsou dány a které můžete jen buď akceptovat nebo odmítnout, ale ne ovlivnit.

Chcete-li ovšem inovovat některý Váš produkt, snížit jeho váhu při zachování pevnosti a odolnosti, zvýšit bezpečnost Vašeho výrobku, jste tu správně! Chcete-li postavit nový vůz F-1, Technofiber pro Vás vyvine třeba takovýto air-box na sání motoru.

air box

Technofiber je silný

diky vlastnímu výzkumu, vývoji, výrobě a praxi

  • v plnění vašich individuálních požadavků - vyrábí prakticky na zakázku
  • v kvalitě - protože nic nepřeprodává, může za kvalitu produkce ručit
  • v rychlosti plnění Vašich i atypických požadavků
  • díky dlouholetým zkušenostem i v nižších cenách než jiní evropští producenti.

Pojďte dál a seznamte se s tím, co vše umíme a vyrábíme...

rámeček
EU publicita EU publicita
Projekty TH03020355 Kompozitní konstrukce v elektronice a TJ02000119 Vývoj betonových vylehčených sloupů s uhlíkovou výztuží jsou řešeny se státní podporou TAČR v rámci programu EPSILON a ZÉTA
rámeček
© 2010 Technofiber s.r.o. IČO 26224585
Impressum Mapa stránek